Koncentracja jest ważna. | Ergonomiczne meble dla dzieci

Koncentracja jest ważna.

regulowane biurka dla dzieci

Koncentracja nie jest wrodzona, ale musi/powinna być wytrenowana. Już zabawy i gry w przedszkolu wymagają często koncentracji. W wieku szkolnym koncentracja odgrywa ważną rolę i dlatego powinna być szkolona tak wcześnie, jak to możliwe.

Przy wykonywaniu zadań szkolnych, dziecko nie powinno być rozpraszane, powinno być skupione i w spokoju wykonywać swoją pracę.

 

Spróbujemy dać kilka prostych wskazówek, które pokażą jak od najmłodszych lat  właściwie trenować i promować koncentrację dziecka.

Nigdy nie należy mówić dziecku: "Ćwiczmy umiejętność koncentracji" bo to nie działa a często po prostu zniechęca. Ćwiczenia koncentracyjne można całkowicie i podświadomie zintegrować z codziennym życiem dziecka, na przykład podczas wspólnych zakupów lub podczas spaceru. 

 

Koncentracja jest kontrolowana przez zmysły. Skoncentruj się na odczuciu słuchu podczas chodzenia razem z dzieckiem. Które zwierzęta można usłyszeć? Czy śpiew ptaków jest słyszalny? Które dźwięki mogą być postrzegane inaczej? Czy hałas silnika to samochód, ciągnik, samolot, motocykl czy ciężarówka? Zdziwisz się, jak szybko Twoje dziecko może rozróżniać dźwięki poprzez trening.

 

Stymulacja koncentracji wzrokowej, również może być prosta i zabawna. Kto pierwszy odkrywa zwierzę? Kto pierwszy zobaczy zielony samochód? Kto pierwszy widzi dziecko w czerwonej kurtce czy  pierwsze kwiaty lub pąki. Twoje dziecko szybko skupi się na odkryciu rzeczy, których należy szukać.

 

Wspólne śniadanie, obiad lub kolacja mogą być również wykorzystywane do szkolenia koncentracji. Poproś dziecko o zamknięcie oczu i zabaw się w „zgadywankę”. Daj dziecku spróbować posiłek i pozwól się domyślać z zamkniętymi oczami, co jest do zjedzenia. Nieco trudniejsze jest postrzeganie poprzez zmysłu węchu.

 

Oprócz ćwiczeń koncentracyjnych w życiu codziennym odpowiednie są różnorodne ćwiczenia:

Gry zręcznościowe: budowanie domków karcianych, gra w Jengę lub Mikado. Tylko ci, którzy są cierpliwi, mogą wygrać. W tym miejscu stymulujemy także zmysł dotyku.

Gry logiczne: łamigłówki, szukanie i porównywanie zdjęć, układanie obrazków, układanie liczb itp. Prosty dziecięcy humor, zabawa a pokazuje ambicje twojego dziecka.

 

Puzle muzyczne: przytul się do dzieckia w cichym kącie i słuchajcie razem muzyki. Następnie powiedzcie sobie, co myślicie o muzyce, np. czy przypomina huczące morze podczas ostatnich wakacji ... czy Twoje dziecko rozpoznaje instrumenty w tym utworze? Możecie sobie nawzajem pomóc.

 

Pamięć: Tutaj obraz na mapie, czy ilustracje podczas gry w memo muszą być zapamiętane przez długi czas. Jest to świetna zabawa. Dzieci uwielbiają gry pamięciowe. Dla dorosłych to również trening koncentracji a dzieci często tu wygrywają ...

 

Czy znasz jakieś inne gry, które pomogą dziecku w koncentracji?