Dobre oświetlenie biurka to podstawa ergonomicznej pracy i nauki. Właściwe światło może zapobiegać zmęczeniu, pogorszeniu wzroku i trudnościom w koncentracji. W artykule przedstawimy, dlaczego oświetlenie jest tak ważne, jak odpowiednio oświetlić miejsce pracy oraz jakie rodzaje światła i lampy wybrać, aby stworzyć komfortowe i zdrowe środowisko pracy.
Dlaczego oświetlenie jest ważne?
Odpowiednie meble i oświetlenie mają ogromny wpływ na ergonomię pracy przy biurku. Zmęczenie, pogorszenie wzroku i trudności w koncentracji mogą być spowodowane brakiem dobrego oświetlenia. Naturalne światło jest najlepsze dla komfortu oczu. Pozytywnie wpływa nie tylko na wzrok, ale również na samopoczucie. Gdy pomieszczenie, w którym przebywamy dłuższy czas, jest słabo oświetlone, poziom energii w organizmie spada, a my szybciej stajemy się senni. Najkorzystniej jest, gdy miejsce nauki lub pracy jest usytuowane prostopadle do źródła promieni słonecznych, dzięki czemu blask słońca nas nie oślepia, a światło nie odbija się od białych kartek papieru lub blatu biurka. Pamiętajmy, że światło naturalne nie powinno być tłem dla monitora, gdyż takie kontrasty, jak nocna praca przy świetle ekranu, męczą nasz wzrok. Niestety, przez połowę roku musimy polegać na sztucznym oświetleniu. Często, pochłonięci pracą lub zanurzeni w dobrej lekturze, nie zauważamy, że nastał zmrok, a my coraz bardziej męczymy oczy. W tym roku postarajmy się uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i dobrze przygotujmy nasze stanowisko pracy.
Jak dobrze oświetlić miejsce pracy?
Aby różnica między światłem sztucznym a słonecznym była jak najmniej odczuwalna, warto przy doborze oświetlenia miejsca pracy kierować się kilkoma zasadami. Ozdobne kinkiety i designerskie lampki nocne, które dają nastrojowe, przytłumione światło, mogą dodać charakteru salonowi czy sypialni. Jednak chcąc oświetlić kącik pracy bardziej funkcjonalnie, musimy postawić na praktyczność.
W pomieszczeniu, gdzie znajduje się biurko, powinny być dwa rodzaje światła: lampa główna oświetlająca cały pokój oraz stojąca lampa rzucająca skoncentrowane światło. Wybierając tę drugą, najlepiej zdecydować się na ruchomą, która pozwala dopasować strumień światła do indywidualnych potrzeb. Ramię stelaża lampy powinno być odpowiednio długie, aby można było zbliżyć lub oddalić źródło światła w razie potrzeby. Ciekawym rozwiązaniem są lampki, które można przesuwać wzdłuż blatu biurka, co jest szczególnie przydatne, gdy z jednego biurka korzystają osoby prawo- i leworęczne. W takiej sytuacji światło powinno padać bezpośrednio z góry, ale poniżej poziomu wzroku, aby nic nie przeszkadzało i nie oślepiało nas. Optymalna odległość źródła światła od punktu, który chcemy oświetlić, nie powinna być większa niż 35 cm.
Jaki rodzaj światła wybrać?
Kolejną ważną kwestią jest kolor światła. Najlepsze jest światło naturalne, dlatego stosujmy żarówki o barwie zbliżonej do światła słonecznego. Dobrym pomysłem może być lampa z regulowanym natężeniem światła, dzięki której możemy dostosować nie tylko odległość lampki, ale również siłę światła do swoich potrzeb.
Dbając o odpowiednie oświetlenie biurka, możemy znacząco poprawić komfort pracy i nauki, minimalizując zmęczenie oczu oraz zwiększając efektywność.