Moll

Moll i ergonomia

 

 

MOLL - JAK PRAWIDŁOWO ZORGANIZOWAĆ DZIECKU MIEJSCE PRACY - POSTĘPUJ ZGODNIE ZE WSKAZÓWKAMI:  

Ustawienie mebli należy rozpocząć od regulacji fotela!  W drugim etapie przeprowadza się regulację wysokości biurka!

 

 

 

1. Prawidłowa regulacja fotela.

Wysokość siedziska jest ustawiona prawidłowo, jeżeli kąt między udem a tułowiem jest lekko rozwarty (większy niż 90o) a stopy mają pełny kontakt z podłożem. Lekkie pochylenie siedziska do przodu powoduje, że miednica również pochyla się do przodu i wymusza utrzymanie pionowej pozycji pleców podczas pracy przy biurku. Poruszające się siedzisko zapewnia " dynamiczne siedzenie" -  dając dziecku swobodę ruchów. Prawidłowo ustawiona głębokość fotela wymaga oddalenia podudzia od krawędzi siedziska na odległość ok. czterech palców. Wysokość oparcia powinna podtrzymywać tułów tak by kręgosłup miał swobodne wsparcie od łopatek po odcinek lędźwiowy.

WYSOKOŚĆ UŻYTKOWNIKA   WYSOKOŚĆ SIEDZISKA
ok. 119 cm   28 -32 cm
ok. 135 cm   32 -37 cm
ok. 151 cm   38 - 42 cm

 

 

2. Prawidłowa regulacja biurka.

Ramiona powinny swobodnie opierać się na blacie. Ustawienie wysokości biurka  jest prawidłowe, gdy ramiona i przedramiona tworzą kąt niewiele ponad 90 °.

WYSOKOŚĆ UŻYTKOWNIKA   WYSOKOŚĆ BIURKA
ok. 119 cm   53 cm
ok. 135 cm   59 cm
ok. 151 cm   66 cm

 

Zalecane kąty pochylenia blatu dla optymalnej pozycjiy dziecka:

  • 0-5 ° C do malowania i podobnych prac. 
  • około 10 ° do pisania
  • około 20 ° do czytania

 

 

mol i ergonomia krok 3

3. Praca przy komputerze.

 

Rozubowa biurek o elementy pogłębiające zapewnia właściwe warunki pracy przy komputerze. Ustawienie monitora w odpowiedniej odległości zapobiega zmęczeniu oczu i nadmiernemu napięciu przedramion i szyi.

 
 
 

 

 

 

 

 

 

moll i ergonomia 4

4. Prawidłowe oświetlenie.

 

Źródło światła powinno być ustawione tak, żeby przedmioty znajdujące się wokół miejsca pracy nie rzucały cienia. Podstawy lamp Flexlight i Mobilight są skonstruowane tak by odpowiednio oświetlały pole widzenia, a tym samym zapewniały idealne warunki oświetleniowe, bez względu na pozycję blatu i wykonywane na nim czynności.

Odpowiednie światło zapewnia właściwe samopoczucie, podczas gdy nieodpowiednie oświetlenie osłabia zdolność koncentracji i może powodować bóle głowy.